Artykuł pobrany ze strony:
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110527/POWIAT0104/988814318
Autor: ATA
Ponad 150 biednych rodzin z Kielc czeka na darmowy internet i komputery.
Przekazanie sprzętu opóźnia się, ponieważ nie wiadomo, kto ma pokryć koszty zakupy licencji oprogramowania sprzętu.
O darmowy sprzęt i dostęp do internetu ubiegało się prawie 500 rodzin. Musiały spełnić kryterium dochodowe takie jak przy staraniu się o każdy rodzaj pomocy społecznej. Poza tym w domu nie mają internetu ani komputera.
– Do projektu „Świat w moim domu” zakwalifikowano 131 rodzin oraz 23 osoby niepełnosprawne. Znamy je, wszystkie są pod naszą opieką i korzystają także z innych form wsparcia. Są to rodziny bezrobotne i często wielodzietne, na prawdę biedne. W sumie żyją w nich 523 osoby i tle może korzystać ze sprzętu i internetu – przyznaje Danuta Młynarczyk z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.
Rodziny już powinny mieć sprzęt w domu, ale pojawił się problem i opóźnienie w realizacji programu. – Okazało się, że przy zakupie sprzętu przez samorząd i przekazaniu go osobom fizycznym Microsft wprowadził dodatkową licencję. Przy opracowywaniu programu jeszcze nie obowiązywała. Teraz nie wiadomo, kto ma sfinansować jej zakup, czy miasto, czy Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Czekamy od miesięcy na interpretacje przepisów. Niestety trwa to bardzo długo, ale mamy wieści, że w poniedziałek zapadnie decyzja – dodaje.
Dodatkowa kwota do zapłaty to 270 tysięcy złotych. – Jeśli decyzja ministerstwa będzie dla nas niekorzystna, to prezydent Kielc obiecał, przekazanie tych pieniędzy z budżetu miasta. Program nie zostanie uszczuplony i wszystkie rodziny zakwalifikowane otrzymają sprzęt. W czerwcu ogłosimy przetarg na zakup komputerów. W sierpniu chcemy je rozdać i rozpocząć szkolenie rodzin – tłumaczy.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ma na zakup komputerów i internetu blisko 1,5 miliona złotych, z tego 85 procent kosztów zostanie pokrytych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Każda z rodzin otrzyma za darmo komputer z systemem operacyjnym, dostęp do szerokopasmowego internetu opłacany przez 8 lat. Jedna osoba z domu przejdzie bezpłatne szkolenie z obsługi sprzętu.